Pera’da fotoğraf atölyesi

Fotoğraf oldum olası ilgilendiğim ancak bir türlü kendimi yeterli ve başarılı hissetmediğim bir alandır. Doğrusu ya fotoğraf çekmeye çok da vakit ayırdığım söylenemez. Yine de isterim vakit ayırmayı, çalışmayı, öğrenmeyi de işte… İstemek her zaman yeterli olmaz. Bilirsiniz siz de… 

Pera Müzesi’nin portre fotoğrafçılığı atölye çalışmasından haberdar olduğumda önce iki saatlik bir eğitimin ne faydası olacağı konusunda tereddüt ettim. Sonuçta iletişim fakültesi mezunu ve gazetecilik yapmış biri olarak fotoğraf konusunda temel bilgiye sahibim. Dolayısıyla bir saati temel eğitimle; “diyafram ne, enstantane ne” diyerek geçecek bir atölyenin bana fayda sağlayıp sağlamayacağından emin olamadım. Fakat birkaç gün düşündükten sonra aslında ihtiyacım olanın fotoğraf çekmek için daha çok motivasyon olduğuna karar verdim ve tuttum Pera Müzesi’nin yolunu. 

Atölye beklediğimden çok farklı değildi. Uzun süresi temel eğitime ayrıldı, çalışmanın esas konusu olan portre fotoğraf çekimine son saatte gelinebildi. Yine de en azından amatör fotoğrafçıların çalışmalarını bulabileceğimiz farklı internet ortamlarını öğrendik, Ateliers Galata‘dan haberimiz oldu ve kapalı alanda da olsa, biraz pratik yaptık. Atölyenin en eğlenceli kısmı tabii ki uygulamaydı. İkili gruplara ayrılarak karşılıklı portre fotoğrafları çektik. Partnerim Meral, benim kamerama böyle yansıdı. 

atolye

‘Zamansız Fotoğraflar’

Atölyenin bonusu ise Pera Müzesi’nin Yıldız Moran sergisiydi. “Zamansız Fotoğraflar” adlı sergi 1932-1995 yılları arasında yaşamış fotoğraf sanatçısının  portre fotoğraflarından ve diğer çalışmalarından güzel bir derlemeydi.

Fotoğraflarda zaman ve yer bilgisi olmaması bir eksiklik hissi yaratsa da kompozisyonların çarpıcılığı, insan figürünün etkin kullanımı ve portre fotoğrafların canlılığı Yıldız Moran’a hayran kalmam için yeterli oldu.

Robert Kolej mezunu Moran, İngiltere’de aldığı fotoğrafçılık eğitiminin ardından Londra’da önemli fotoğraf sanatçılarının yanında çalışmış. Daha sonra çalışmalarını İtalya’da sürdürmüş. Moran’ın kariyeri 30 yaşında Özdemir Asaf’la evlenmesinin ardından sona ermiş. Kısacası Moran 30 yıla çok şey sığdırmış ve birçok insanın ömür boyu elde etmek için çabaladığı başarıyı bu sürede yakalamış.  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s