Sokak kedilerine jest

Sokak hayvanları için çok şey yapan insanlardan değilim. Evimde bir kedi beslememe rağmen, sokaktaki hayvanlara gerekli özeni göstermediğim hissiyle sık sık vicdan azabı çekerim. Bu konuda daha aktif olan arkadaşım Damla, kedi evi yapmayı teklif ettiğinde fikir oldukça hoşuma gitti. 

Özellikle yavru kedilerin karlı havalarda sığınacakları bir yer bulmaları çok önemli, yoksa soğuklar bu miniklerin hayatına mal olabilir. Artık şehirlerde insanlarımız yaz sıcağında sokak hayvanları için kapılarının önüne su dolu kaplar bırakmayı kanıksadı. Sanırım şimdiki adım da evlerin önünde kartondan yapılmış kedi evleri görmek olacak. 

Karton kutu ve strafor

Kedi evi yapmak oldukça kolay. Herhangi bir yapı marketten alacağınız strafor, karton kutu, koli bandı ve maket bıçağı malzeme olarak yeterli. İlişikteki videoyu izleyince ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz.

kedi evi  

Sokak hayvanlarına ilgi göstermek bence kendince hassasiyetleri olan bir konu. Hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışırken şehir yaşantısında ortak alanlarımızı paylaştığımız komşularımızı ve diğer mahalle sakinlerini mümkün olduğunca rahatsız etmemeli ve hijyen koşullarına özen göstermeliyiz.

Bahçeye yemek atmayın

Apartmanın bahçesine üst katlardan gelişigüzel yemek serpiştirmek, bahçeye kağıt tabaklar içinde yemek bırakmak sonra bu zaman içinde kendinden geçen tabakların aylarca aynı yerde kalması, oldukça sağlıksız ve rahatsız edici bir durum.

Benim tercihim kedilere vereceğimiz yemekleri insanların camlarının, balkonlarının önüne bırakmaktansa kedilerin ulaşabileceği ancak ortak alanlarımızı kirletmeyecek ve hijyen koşullarımızı tehdit etmeyecek yerlere koymak. Örneğin insanların kullanmadığı ancak hayvanların vakit geçirdiği yeşil alanlar vs. Eminim hepinizin sokağında ya da mahallesinde böyle yerler vardır.

Sadece 10 dakika

Bir diğer önemli konu da hayvanlara yemek verdiğimiz plastik ya da kağıt tabak veya poşet gibi malzemeleri daha sonra geriye dönerek bulmak ve çöpe atmak. Bu da aslında hiç zor bir şey değil, sadece biraz özen göstermek hem çevre kirliliğini önlemek açısından hem de etrafımızla ilişkilerimiz açısından önemli. 

Kedi bana göre dünyanın en komik ve akıllı hayvanıdır. Üstelik sanılanın aksine sevgisini ve vefasını göstermeyi de çok iyi bilir. Onu seveni, onunla ilgileni anlar ve canı istediğinde karşılığını cömertçe verir.  Kediler için yapacağınız küçük karton evler sizin belki 10 dakikanızı alır ama bir sokak kedisinin hayatını kurtarabilir.  Şu ara havalar güzel gidiyor. Bu durumda kedi evinizi istediğiniz zaman hazır edip, hava sıcaklıkları düştüğünde sokağa çıkarabilirsiniz. 

Reklamlar

“Sokak kedilerine jest” için 3 yorum

 1. Çok güzel bir konuya değinmişsin, tebrikler. Kediler, köpekler ve sokak hayvanları diye konuyu genişletmek istiyorum. İyi niyetli bir hareketle sokaktaki dostlara sahip çıkayım, yardım edeyim derken evinin, apartmanının, sokağının önünü veya ortak yaşam alanını bir çöplük haline getirenler çevreye zarar veriyorlar. Benzer şekilde hayvanları nerde besler ve barındırırsan hayvanları oraya alıştırıyorsun. Tüm bunları dikkate almak gerekiyor. Sokakta bıraktığın yemek artıkları kedileri beslerken fareleri de besliyor, kuşları da harekete geçiriyor.
  Ortak alanlara bırakma önerine katılıyorum, ve fakat sadece bununla da yetinmemeli diye düşünüyorum. Muhakkak arkadan toplamalı, kontrol etmeli, çevreye zarar vermemeli. Köpeğimle sokağımızda dolaştığımız bir bayır var örneğin. Orda sokak köpekleri de, kedileri de oluyor. Beslemek, barındırmak için bırakılan her şey zamanla bayırın bir çöplüğe dönüşmesine sebep oluyor. Pislendikçe de nasıl olsa pis diye insanlar daha da fazla umursamayıp üsteliyorlar galiba. Coffee kedi kadar fare de kovalıyor!
  Sonuçta diyeceğim kaş yapayım derken göz çıkarmamak. Yardım olsun, sahip çıkmak olsun, beslemek barındırmak olsun bilinçli, saygılı, özenli bir şekilde bu konulara el atmak.
  Yazına korsan yazıyla yorum girmiş oldum galiba. 🙂 Sevgiler..

  Beğen

 2. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Aynı şekilde düşünüyormuşuz demek ki 🙂 Birçok kişinin de aynı dertten muzdarip olduğuna inanıyorum. Kesinlikle yiyecek bırakıp dönüp gitmek değil, geri dönüp artığını da toplamak lazım. Yoksa bunun sıkıntısını dediğiniz gibi etrafta türeyen fareler ve daha ileri boyutlarıyla salgın hastalıklarla yine biz çekeceğiz. Uzun vadede küresel ısınma gibi sıkıntılarımız da olduğu için kuraklık vs. gibi durumlarda çevre sağlığıyla ilgili bu sorunlar daha somut şekilde ortaya çıkacak. Hassasiyet gösterilmesi gerekli diye düşünüyorum. İşin bir de sosyal boyutu var. Kimsenin bahçesini, balkonunu, pencere pervazını kirletmeye hakkımız yok. Ben evimin pencere pervazlarından dilim dilim ekmek topladığımı biliyorum, neymiş kuşlara atıyorlarmış 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s